Government Operations

Subcommittee on Government Operations, which shall have legislative and oversight jurisdiction over: the federal civil service; whistleblower protections; the U.S. Postal Service; government management and accounting measures; the economy, efficiency, and management of government operations and activities; government reorganization; intergovernmental affairs, including with state and local governments; federal information technology security, acquisition policy, and management; and federal property.

Chair

Gerald Connolly

Gerald Connolly

(VA)

Democratic Members

Eleanor Norton

Eleanor Norton

(DC)
Danny Davis

Danny Davis

(IL)
John Sarbanes

John Sarbanes

(MD)
Brenda Lawrence

Brenda Lawrence

(MI)
Stephen Lynch

Stephen Lynch

(MA)
Jamie Raskin

Jamie Raskin

(MD)
Ro Khanna

Ro Khanna

(CA)
Katie Porter

Katie Porter

(CA)
Shontel Brown

Shontel Brown

(OH)

Ranking Member

Jody Hice

Jody Hice

(GA)

Republican Members

Fred Keller

Fred Keller

(PA)
Andrew Clyde

Andrew Clyde

(GA)
Andy Biggs

Andy Biggs

(AZ)
Nancy Mace

Nancy Mace

(SC)
Jake LaTurner

Jake LaTurner

(KS)
Yvette Herrell

Yvette Herrell

(NM)

Recent Activity

Jul 28, 2022 Hearing

Jul 25, 2022 Press Release

Washington D.C. (July 25, 2022)—On Thursday, July 28, 2022 at 9:00 a.m. ET, Rep. Gerald E.

Jul 21, 2022 Press Release

Washington, D.C. (July 21, 2022)—Today, Rep. Gerald E.

Jul 21, 2022 Hearing

Jul 20, 2022 Press Release

Washington, D.C. (July 20, 2022)—Today, Rep. Gerald E.

Jul 18, 2022 Press Release

Washington D.C. (July 18, 2022)—On Thursday, July 21, 2022 at 9:00 a.m. ET, Rep. Gerald E.

Jul 1, 2022 Press Release

Washington, D.C. (July 1, 2022)—Today, Rep. Carolyn B. Maloney, Chairwoman of the Committee on Oversight and Reform, and Rep. Gerald E.

May 23, 2022 Press Release

Washington, D.C. (May 23, 2022)—Today, Rep. Carolyn B. Maloney, Chairwoman of the Committee on Oversight and Reform Committee, Rep. James Comer, Ranking Member of the Committee on Oversight and Reform, Rep. Gerald E. Connolly, Chairman of the Subcommittee on Government Operations, Rep.

Pages